Winners of OSA Awards 2017

OSA Nomination Based Awards 

  • Dr. Sukant Mohapatra - Distinguished Odia Award
  • Dr. Basant Mohapatra - Arun Das Memorial Kalashree Award
  • Ms. Jessika Baral - Subrina Biswal Award for Academic Excellence
  • Mr. Anshuman Mishra - Youth Volunteer Award

OSA Convention 2017 Participation Awards

    Below participants received Outstanding Performance Award Certificates under following categories for their excellent performances during 48th OSA Convention.
    In addition each participant received $100 Amazon gift card

  • Subrina Biswal Memorial Award winner for Performing Arts (Senior)

    • Saheb Panda (1st Prize)
    • Alisha Senapati (2nd Prize)

  • Subrina Biswal Memorial Award winner for Performing Arts (Junior)

    • Anisha Senapati (1st Prize)
    • Abhinna Das (2nd Prize)
    • Adwaita Das (3rd Prize)

  • Meghna Memorial Award for Creative Writing (Senior)

    • Amrita Sahu, VA (1st Prize)
    • Priyanka Choudhury, NJ (2nd Prize)
    • Aaryana Rajanala, NJ (3rd Prize)

  • Meghna Memorial Award for Creative Writing (Junior)

    • Sumedha Jena, NJ (1st Prize)
    • Ananya Pradhan, NJ (2nd Prize)
    • Dhruv Das, MD (3rd Prize)

  • Odia Speech competition

    • Ankita Mohapatra (1st Prize)
    • Alisha Senapati (2nd Prize)
    • Aryaman Mohapatra (3rd Prize)
    • Sameksha Mohapatra (4th Prize)

  • Odia Vocabulary competition

    • Abhinna Das (1st Prize)
    • Anisha Senapati (2nd Prize)
    • Aditya Patnaik (3rd Prize)

  • Champu Chanda & Odishi

    • Sanjana Sahoo (1st Prize)
    • Aditya Patnaik (2nd Prize)
    • Ankita Mohapatra (3rd Prize)

  • OSA Got Talent – Senior

    • Saheb Panda
    • Alisha & Anisha Senapati
    • Anand Das
    • Sanjana Sahoo and Anwesha Sarangi
    • Dev Satpathy
    • Ankita Mohapatra
    • Aryaman Mohapatra

  • OSA Got Talent – Junior

    • Shobhna Sahoo, Eesha Ray (1st Prize)
    • Aditya Patnaik (2nd Prize)
    • Abhinna Das (3rd Prize)
    • Debasnata and Debabandya Dash (4th Prize)

  • OSA Got Talent – Tiny Tot

    • Adwaita Das (1st Prize)
    • Adwait Patnaik (2nd Prize)
    • Tanvi Mishra (3rd Prize)

  • Pramode Patnaik Drama

    • Washington DC and Ohio Chapter (Joint recipients)