Winners of OSA Awards 2015

OSA Nomination Based Awards 

  • Dr. Amiya Mohanty - Distinguished Odia Award
  • Gayatri Joshi - Arun Das Memorial Kalashree Award
  • Dr. Debi Mishra - Utkalamani Gopabandhu Das Memorial Award
  • Amrita Mohanty - Subrina Biswal Award for Academic Excellence

OSA Lifetime Achievement Award

  • Shrimati Shyamamani Patnaik

OSA Stalwart Award

  • Dr. Sri Gopal Mohanty
  • Dr. Digambar Mishra
  • Dr. Jnan Dash
  • Dr. Jogesh Rath

OSA Leadership Award

  • Sumitra Padhi
  • Jayashree Mohanty
  • Pratap Das
  • Dr. Sitakantha Dash

OSA Service Award

  • Annapurna Biswal
  • Babru Samal
  • Hemant Biswal

OSA Convention 2015 Participation Awards

  • OSA CCO Competition (Senior)

    • Neha Biswal (1st Prize)
    • Debanjan Chowdhury (1st Prize)
    • Ananya Kar (2nd Prize)
    • Sonali Senapati (3rd Prize)

  • OSA CCO Competition (Junior)

    • Sauman Das (1st Prize)
    • Sulagna Dash (2nd Prize)
    • Pratyay Mohapatra (3rd Prize)
    • Shivram Patnaik (3rd Prize)

  • Subrina Biswal Memorial Award winner for Performing Arts (Senior)

    • Sagar Mohapatra, Subrina Khuntia, Shivam Patnaik, Deepak Dalai, Rohan Sahu, Richa Kammat, Dev Satpathy, Sauraj Mohapatra (1st Prize)
    • Sambit Dalai (2nd Prize)
    • Shruti Nanda, Priyanka Nanda (3rd Prize)

  • Subrina Biswal Memorial Award winner for Performing Arts (Junior)

    • Samyak Mishra, Shivank Mishra (1st Prize)
    • Shreya Singha, Animesh Kar (2nd Prize)
    • Ritwik Hota, Ritisha Dixit, Raunak Hota (3rd Prize)

  • Meghna Memorial Award for Creative Writing (Senior)

    • Srujani Das (1st Prize)
    • Shreya Tripathi (2nd Prize)
    • Rohan Ray (3rd Prize)

  • Meghna Memorial Award for Creative Writing (Junior)

    • Simoni Mishra (1st Prize)
    • Arnav Patra (2nd Prize)
    • Amrita Sahu (3rd Prize)

  • Odia Speech/Vocab (Senior)

    • Sabrina Khuntia (1st Prize)
    • Suraj Patnaik (2nd Prize)
    • Debanjan Chowdhury (3rd Prize)

  • Odia Speech/Vocab (Junior)

    • Devanshi Chowdhury (1st Prize)
    • Shivam Patnaik (2nd Prize)
    • Srihaan Satpathy (3rd Prize)

  • Samik Singh Kalinga Youth Entrepreneurship Award

    • Isha Mohapatra (1st Prize)
    • Amar Mohanty (2nd Prize)
    • Ranjan Pati (3rd Prize)

  • Pramode Patnaik Drama

    • Houston (Southwest Chapter)